Thursday, January 8, 2009

Dlaczego firmy wybierają Internet Explorer.

Wielu z was się dziwi, że jak można używać IE w firmach. Wbrew powszechnej opinii IE jest przeglądarką, którą chyba najbardziej lubią administratorzy Windows. W przeciwieństwie do konkurencji IE może być zarządzane za pomocą Group Policy. Dzięki czemu w łatwy sposób można sobie wypuścić jedne ustawienia dla określonego grona użytkowników lub grupy komputerów. W skrócie chcesz coś zablokować w IE, chcesz ograniczyć możliwość instalacji określonych wtyczek, chciałbyś by w dziale marketingu otwierała się inna strona niż w dziale IT? To wszystko możesz zrobić z jednego miejsca i nie musisz biegać po kilkuset komputerach cały dzień.

Kolejną ważną rzeczą o jaką dba Microsoft to sposób aktualizacji jego programów. Wszystkie aktualizacje Internet Explorera są dostępne przez Windows Update, ba nawet kolejne wersje IE pojawiają się w WU. Jeśli dodatkowo zainstalujemy sobie Windows Server Update Services, to mamy możliwość ściągnięcia aktualizacji do IE w jedno miejsce i stamtąd dystrybuować je na systemy końcowe. Jeśli jakaś poprawka jest niekorzystna dla naszej firmy istnieje możliwość jej odrzucenia.

Microsoft chyba, jako jedyna firma rozwija i utrzymuje kilka wersji swojej przeglądarki. Aktualnie mamy możliwość korzystania z wersji 6, 7 i 8. Do nich wszystkich cały czas wychodzą uaktualnienia. Dodatkowo jeśli nie posiadamy WSUS’a w naszej firmie to możemy zablokować instalację kolejnej wersji przeglądarki za pomocą specjalnych szablonów administracyjnych, które udostępnia nam Microsoft.

Bo na IE strony działają. Większość szanujących się firm robiąc stronę internetową lub jakąś aplikacje dba o kompatybilność ich produktów z przeglądarką MS. Ktoś może mi powiedzieć, że Internet Explorer nie spełnia standardów, dla tej przeglądarki strony muszą być specjalnie preparowane.  Jednak z drugiej strony ile przeglądarek spełnia w 100% wszystkie standardy? Do niedawna żadna przeglądarka nie przechodziła testu ACID3, co gorsza strony twórców tego testu nie były zgodne w 100% z nim:) Prawdopodobnie zostanę tutaj zjedzony przez deweloperów, którzy patrzą na to z innej perspektywy.

Jeśli ktoś nagle spotka się z jakimś dziwnym błędem zawsze może liczyć na wsparcie pomocy technicznej oraz społeczności internetowej. U konkurencji bardzo często pomoc techniczna == oficjalne forum.

To kilka punktów, które moim zdaniem przeważają szalę na korzyść IE.

Nie twierdzę, że przeglądarka ta nie ma wad, jednak w pracy mam z nią stanowczo mniej problemów niż z produktami konkurencji.

P.S.

Na swoim notebooku mam też FF i często z niego korzystam.

5 comments:

 1. [...] post napisany został przez Karola Chrapka z it-flow.pl gdzie napisał w prostych słowach dlaczego tak naprawdę firmy lubią IE i dlaczego z niego tak [...]

  ReplyDelete
 2. Ad 1) Nie zaprzeczam że łatwiej jest instalować i konfigurować IE na tysiącach komputerów jednocześnie. Jednak zwracam uwagę, że w przypadku konfiguracji pozostałych przeglądarek TEŻ można taki efekt osiągnąć. Wystarczy, że w jednym miejscu admin trzyma tyle rodzajów plików konfiguracyjnych ile jest polityk dla oddziałów. I wtedy niech przeglądarki korzystają z tych centralnych ustawień. Wtedy mamy efekt sterowania konfiguracją z jednego miejsca, aczkolwiek nie przez Group Policy.
  Ad 2) Oczywiście aktualizacji Fx lub Opery nigdy nie będzie w Windows Update. Lecz proszę zwrócić uwagę na BEZPIECZEŃSTWO tegoż WU. Jeśli jest tak, że admin może zablokować dowolną poprawkę z WU, to jest wtedy coś nie tak. W tym jest wielce nie tak, jeśli admin może zablokować aktualizację IE6 do IE7. IE6 jest DZIURAWA! Nie wspomnę o standardach sieciowych w wydaniu IE6...
  Ad 3) Czy to rzeczywiście takie wspaniałe, że MS trzyma w obiegu przeglądarki z okresu 7 lat? To ma być ten postęp w przeglądarkach, czy też nie?
  Ad 4) Na IE strony w większości działają. Ale jest jedno wielkie ALE. Otóż brak zgodności ze standardami (np. Acid2, którego dopiero IE8 potrafi przejść) powoduje, że te SAME strony nie zadziałają w większości przypadków pod NOWSZYMI przeglądarkami IE. Były już parę razy burze na MS ze strony niektórych amerykańskich firm, których strony chodziły na IE6, a po wyjściu IE7 już nie. Ogromne są więc straty z powodu nieprzestrzegania powszechnie uznanych standardów przez przeglądarki MS. I te straty występują nawet wśród tych firm, które chcą być w pełni lojalne w stosunku do MS.
  Co do Acid3. Hmmm, czy aby na pewno można porównać IE do nowoczesnych przeglądarek internetowych? W tymże Acid3 nowe przeglądarki mają 60-80 punktów, a IE8beta - aż 21. No comment, really...
  Ad 5) U konkurencji "pomoc techniczna == oficjalne forum"???? Ja bym powiedział że na odwrót: to w społeczności internetowej IE jest ganiony (delikatnie mówiąc), a pozostałe przeglądarki (szczególnie Fx) chwalone i wspierane. Wygląda to tak: "Masz kłopot? A jaką masz przeglądarkę? IE? To zmień na lepszą."

  ReplyDelete
 3. Ad1) Nie do końca się z tobą zgodzę. W Windows są polityki grup, sprawdzają się one bardzo dobrze. Dlaczego nie dostosować wersji przeglądarki specjalnie dla firm korzystających z Windowsów (wersja Workstation). Wiesz ja problem konfiguracji ominąłem podobnie jak napisałeś. Jednak wolałbym mieć wszystko w jednym miejscu a nie 10 miejsc gdzie coś muszę zmieniać. Druga sprawa to łatwość konfiguracji innych przeglądarek poprzez edycje plików konfiguracyjnych. Co ciekawe kiedyś Mozilla zapowiadała, że w wersji 3.0 ma być wypuszczony oficjalny szablon administracyjny dla Group Policy.

  "Oczywiście aktualizacji Fx lub Opery nigdy nie będzie w Windows Update. Lecz proszę zwrócić uwagę na BEZPIECZEŃSTWO tegoż WU"

  Nie koniecznie chodziło mi o publikacje w WU'a. Można przecież napisać dodatkową aplikację lub dać takie opcje w przeglądarce by można u siebie postawić serwer uaktualnień.

  "Jeśli jest tak, że admin może zablokować dowolną poprawkę z WU, to jest wtedy coś nie tak. W tym jest wielce nie tak, jeśli admin może zablokować aktualizację IE6 do IE7. IE6 jest DZIURAWA! Nie wspomnę o standardach sieciowych w wydaniu IE6…"

  Jeśli dostajesz mail od firmy produkującej oprogramowanie kasowe lub inne o treści " prosimy na razie nie instalować uaktualnienia ... bo nie jest ono kompatybilne" to czasem warto się powstrzymać parę dni. Szczególnie gdy jest to mało ważna poprawka, która poprawiała rozjazd grafiki ale destabilizuje program księgowy, który wykorzystywał IE.

  "Ad 3) Czy to rzeczywiście takie wspaniałe, że MS trzyma w obiegu przeglądarki z okresu 7 lat? To ma być ten postęp w przeglądarkach, czy też nie?"

  Ja staram się na bieżąco uaktualniać przeglądarkę, ale są aplikacje które wykorzystują pod sobą np IE 7.0 i nie działają poprawnie na IE 8.0. Czasem trzeba pozostać przy starszej wersji i wolałbym ją mieć uaktualnianą niż zarzuconą.

  ReplyDelete
 4. Poruszyłeś bardzo ważne kwestie i absolutnie się z Twoimi stwierdzeniami zgadzam. Można jeszcze podkreślić, że niektóre z tych zalet IE widać jeszcze lepiej w dużych firmach. Jeśli mamy więcej niż jeden szczebel administratorów IT to zarządzanie konfiguracją, czy automatyczne aktualizowanie gra jeszcze większą rolę. Tutaj narzędzia dostarczone przez Microsoft, czyli odpowiednio Group Policy i WSUS, ponieważ działają jako systemy hierarchiczne, doskonale się spisują.

  ReplyDelete
 5. No to teraz mam taki tekst, że wszystkim CIO powinno wstrząsnąć:
  http://ra-ajax.org/microsoft-supports-the-war-against-ie6.blog

  Jeśli ktoś myślał (mówię o CIO), że mając wszystko zorientowane na IE6 zapewni stabilność firmie, to teraz wie że się pomylił.

  ReplyDelete