Sunday, January 2, 2011

Vmware–LUN size.

Wpis czysto informacyjny :) Może, ktoś dzięki niemu uniknie spędzania kilku dodatkowych godzin na przekonfigurowanie macierzy i odzyskiwaniu kopi zapasowych.

Jeśli macie w swojej firmie/domowym labie macierz, na której planujecie utworzyć dość pokaźny LUN na potrzeby VMware to pamiętajcie, że pojedynczy LUN nie może być większy niż 2 TB. Szczególnie warto o tym pamiętać gdy ktoś rozszerza już istniejący LUN, który był wcześniej mniejszy od 2TB.

Dlaczego tylko 2TB?

Wolumen vmfs może mieć maksymalnie 64TB, niestety (przeczytane na forum vmware) pod VMFS siedzi sobie LVM, którego limit rozmiaru dysku (w naszym przypadku LUN) wynosi 2TB. Dlatego jeśli chcemy posiadać datastore o pojemności większej niż 2TB to musimy:

 • po stronie macierzy wystawić kilka LUNów o pojemności do 2TB,

 • po stronie vCenter tworzymy sobie jeden duży datastore, który agreguje wszystkie utworzone wcześniej LUNy.


Jeśli postąpimy na przekór zaleceniom i rozszerzymy już istniejący LUN to podczas próby rozszerzania/usuwania datastore dostaniemy komunikat błędu dostępu do wybranej partycji (: Wtedy pozostaje nam przenieść wszystkie maszyny na inny datastore (całe szczęście działa vMotion) i zakładać LUN od nowa.

@Update

Hmm, udało się nawet znaleźć odpowiedni opis na stronie KB vmware link.

2 comments:

 1. Dosłownie dzisiaj trafiłem na taką ściągę: http://www.vreference.com/public/vmreferenceVI3card1.3for3.5U3.pdf. Co prawda do starszych wersji, ale o większości ograniczeń nawet nie zdawałem sobie sprawy, a aktualny stan można w dokumentacji sprawdzić. Zawsze łatwiej, jak się wie, czego się szuka :)
  Jest tam wpis, że VMFS3 może mieć maks 64TB, ale o rozmiarze LUN już nic nie ma, a przynajmniej ja nie widzę.

  ReplyDelete
 2. Fajna ściągawka.
  Co do limitu to na stronie vmware jest KB z opisem problemu, dodałem link na dole postu:)

  ReplyDelete